Frivilligseminar, september 2010

4. september 2010, kl. Lørdag den 4. september klokken 10.00 til søndag den 5. september klokken 17.00
Gl. Brydegård, Helnæs

Bemærk dette seminar er for frivillige der arbejder med selvhjælpsgrupper for efterladte!

 

Indbydelse:

HVORDAN MØDER VI DE EFTERLADTE EFTER SELVMORD?

Weekendseminar for frivillige 4.-5. september 2010

Der kan være mange grunde til at folk henvender sig til et selvhjælpscenter - nogle af dem der kommer, kan være efterladte efter selvmord og de har behov for en særlig hjælp og støtte til at bearbejde det traume det er, at opleve at en af ens kære har taget sit eget liv, og til at komme videre i livet på en konstruktiv måde.

Det kan være hårdt arbejde at møde de efterladte. Heldigvis er der ikke længere det samme tabu om emnet, som det var nogle år tilbage, men det kan stadig være svært at tale om og samtidig hårdt at lægge øre til. Formålet med Landsforeningen for Efterladtes weekendseminar er derfor, at give de frivillige fra selvhjælpscentrene en håndsrækning til dette vigtige arbejde.

Tid: Lørdag den 4. september kl. 10.00 til søndag den 5. september kl. 17.00

Sted: Gl. Brydegård, Helnæs

PROGRAM

Lørdag:

Kl. 10.00 Indkvartering, morgenkaffe

Kl. 11.00 Velkommen

Kl. 11.10 Hvem og hvornår? Betydningen af tid og relation v/ Unni Bille-Brahe

Kl. 12.00 Frokost

Kl. 13.30 Fra smerte til minde. Noget om hvordan det er at være efterladt.

v. krisepsykolog Morten Holler

Kl. 15.00 Pause

Kl. 15.30 Spørgsmål og diskussion v. Morten Holler

Kl. 16.30 Afrunding

Kl. 18.00 Middag

Aften socialt samvær

Søndag:

Kl. 9.00 Morgenmad

Kl. 10.00 Hvordan bruge sig selv og passe på sig selv i det frivillige arbejde med efterladte efter selvmord v. psykoterapeut Karin Westh Jensen

Når vi arbejder og hjælper med andres traumatiske tab er det vigtigt at vi kan bruge vores egne ressourcer bedst muligt. Det fordrer, at vi er bevidste og har opmærksomhed på de tab vi selv har oplevet i løbet af vore liv, og hvordan vi er påvirket af dem.

Derfor er dette en workshop hvor deltagerne skal være indstillede på at arbejde med deres egne personlige tab. Når vi kender vore egne reaktioner på tab kan vi bedre hjælpe andre med deres. Workshoppen vil indeholde oplæg og erfaringsudveksling og der vil være hovedvægt på deltagernes personlige arbejde.

Kl. 12.00 Frokost og gåtur

Kl. 14.00 Karin Westh Jensen fortsat

Kl. 16.30 Opsamling og tak for denne gang.

Seminaret er støttet af Uddannelsespuljen, og der er fuld gratis forplejning.

Tilmelding senest 1. august påinfo@efterladte.dk eller tlf. 70 27 42 12 (Unni Bille-Brahe)


4. februar 2012

Mange aktiviteter for efterladte og alle interesserede

I rigtig mange byer er der aktiviteter for efterladte efter selvmord og alle andre interesserede...

15. januar 2012

Årsmøde den 4. marts - deltag med dit eget bidrag!

Landsforeningen for efterladte efter selvmord fylder 10 år i 2012. Det betyder et særligt...